Przejdź do głównej zawartości

Upamiętnienie zmarłych na cmentarzu ewangelickim w Nowym Klinczu

W Wielki Piątek chrześcijanie różnych wyznań obchodzą pamiątkę śmierci Chrystusa na krzyżu. Przedstawiciele naszego stowarzyszenia z okazji tego dnia w czwartek (01.04.2021) złożyli symboliczną białą różę na cmentarzu ewangelickim w Nowym Klinczu. Dla ewangelików Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku.


Cmentarz ewangelicki w Nowym Klinczu powstał około XIX wieku. Zachowanych jest na nim około 25 grobów. Niestety wszystkie pozbawione są krzyży i w większości płyt nagrobnych. Na cmentarzu spoczywa między innymi Hermann Laaser - zarządca majątku nowoklińskiego (1854-1942).

Członkowie stowarzyszenia  uprzątnęli też z cmentarza stare znicze i inne śmieci. Bardzo niepokojący jest fakt zaśmiecania i bezczeszczenia tego miejsca.

Nam pozostaje choćby w symboliczny sposób dbać o to miejsce pamięci.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Swiãto Grifa / Święto Gryfa

Święto Gryfa (29 września) to wydarzenie historyczne związane z najstarszym zachowanym dokumentem z wizerunkiem gryfa pomorskiego na pieczęci Bogusława II, uwierzytelniającej dokument wystawiony 29 września 1214 r.

Liczba uczniów uczących się j. kaszubskiego w roku szkolnym 2022/2023

Zgodnie z najnowszymi danymi, w roku szkolnym 2022/2023 języka kaszubskiego uczy się 22482 uczniów, w 376 placówkach, podzielonych na 5 typów (przedszkole, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa). Najwięcej uczniów języka kaszubskiego uczy się w szkole podstawowej. Wszystkie placówki zlokalizowane są na terenie województwa pomorskiego. W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego (2021/2022), w którym języka kaszubskiego uczyło się 21196, w obecnym roku, uczy się 1286 uczniów więcej niż w roku ubiegłym, co stanowi wzrost o 6% . Zwiększyła się także liczba placówek, w których uczy się języka kaszubskiego - przybyły 3 placówki. To drugi rok z rzędu, kiedy liczba uczniów uczących się języka kaszubskiego wzrasta w porównaniu do ubiegłego roku. Mamy nadzieję, iż ta tendencja się utrzyma i coraz więcej uczniów, w coraz większej liczbie szkół będzie uczyło się języka kaszubskiego.

Piszą o nas!

W lutowym wydaniu biuletynu informacyjnego Gminy Kościerzyna "Wieści z Naszej Gminy Kościerzyna", możemy znaleźć informację o założeniu w Nowym Klinczu Stowarzyszenia Kaszubskiego. Wydanie cyfrowe biuletynu można pobrać tutaj: https://koscierzyna.pl/wp-content/uploads/2021/02/WIESCI-nr-65.pdf